Egy beszerzési mérnök kicsomagol egy kartondobozt, amelyen az „SCH 80, ASTM F439” feliratú 80. ütemterv CPVC szerelvények találhatók. Az ár versenyképes, a színe megfelelő, és a tanúsítást az árajánlatban ígérik. Az első féknyereg-ellenőrzés során a hordó fala 0,161 hüvelyk, szemben a szükséges 0,179 hüvelykkel, és nem tartalmaz hidrosztatikai vizsgálati jelentést. Ez a kartondoboz nem felel meg az ASTM F439 szabványnak, és soha nem lett volna szabad minősítettként feltüntetni. Ez az útmutató elmagyarázza, hogyan tesztelik és tanúsítják ténylegesen a Schedule 80 CPVC szerelvényeket, mely szabványok határozzák meg a megfelelő alkatrészt, és mely dokumentumokat kell megkövetelnie egy komoly ipari vásárlónak.
Miért kell ellenőrizni a 80. számú CPVC-szerelvényeket?
A tesztelés és a tanúsítás az egyetlen megbízható módja annak, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a Schedule 80 CPVC szerelvények üzemi hőmérsékleten viselik névleges nyomásukat. A 80-as ütemezés a falvastagság sorozatra vonatkozik, nem a nyomásra. Egy 1 hüvelykes szerelvénynél a minimális fal 0,179 hüvelyk, szemben a 40. ütemterv 0,133 hüvelykével, és a megfelelő nyomásérték a tanúsított CPVC esetében 58,6 bar (850 psi) 23 °C-on .
A CPVC vagy klórozott polivinil-klorid nagyjából 63 tömegszázalék klórt tartalmaz, ami jóval a PVC fölé emeli a hőeltérítési hőmérsékletet, és megfelelő leértékelés mellett lehetővé teszi a folyamatos üzemelést körülbelül 93 °C-ig. A vastagabb fal csökkenti a karikafeszültséget adott nyomáson, ezért a 80. táblázat a 40. táblázathoz képest közel kétszeres besorolást hordoz. De a besorolás csak akkor érvényes, ha a fal valóban elég vastag, és a keverék megfelel a tanúsított cellaosztálynak.
40. ütemterv versus Schedule 80 CPVC szerelvények 1 hüvelykes névleges mérethez | Tulajdonság | Schedule 40 | Schedule 80 |
| Falvastagság (hüvelyk) | 0.133 | 0.179 |
| Névleges nyomás 73°F-on (psi) | 450 | 850 |
| Névleges nyomás 180°F-on (psi) | 200 | 425 |
| Tipikus szolgáltatási közeg | Hideg víz, könnyű vegyszerek | Forró vegyszerek, technológiai folyadékok |
| Relatív anyagsúly | Alapvonal | Körülbelül 35 százalékkal nehezebb |
Ha meg szeretné tekinteni egymás mellett, hogyan viselkedik a két menetrend azonos szolgáltatási feltételek mellett, tekintse meg a mi oldalunkat A 40. ütemterv és a 80. ütemterv nyomás összehasonlítása .
A csövek terminológiájában a Schedule a falvastagságot határozza meg, nem a nyomást. A Schedule 80-as szerelvény csak akkor képes a Schedule 40-hez képest közel kétszeres nyomást viselni, ha minden méret – fal, aljzatmélység és agyprofil – megfelel a megadott specifikációnak.
A tanúsított szerelvényt meghatározó szabványok
Négy szabvány szabályozza szinte minden ipari szolgáltatásban használt Schedule 80 CPVC szerelvényt: ASTM D1784, ASTM F439, ASTM D2837 (vagy ISO 9080) és NSF/ANSI 61, ahol az ivóvízzel való érintkezés vonatkozik.
Az ASTM D1784 cellaosztály szerint osztályozza a merev PVC és CPVC vegyületeket. Egy tipikus nyomásminőségű CPVC-vegyületet, például a 23447-et az ütésállóság, a szakítószilárdság, a modulus, az elhajlási hőmérséklet és a kémiai ellenállás határozza meg. Az ASTM F439 a Schedule 40 és Schedule 80 CPVC szerelvények specifikációja; mérettűréseket, minimális foglalatmélységeket és kivitelezési követelményeket határoz meg. Az ASTM D2837 és az ISO 9080 meghatározza a regressziós vizsgálatot, amely meghatározza a hidrosztatikus tervezési alapot, az NSF/ANSI 61 pedig az ivóvíz egészségügyi hatásait fedi le.
- ASTM D1784 – összetett sejtosztály és anyagkövethetőség
- ASTM F439 – mérettűrések, foglalatmélység és kivitelezés a CPVC-szerelvényekhez
- ASTM D2837 / ISO 9080 - hosszú távú hidrosztatikai szilárdság és tervezési alap
- NSF/ANSI 61 - egészségügyi tanúsítvány ivóvízzel való érintkezésre
A tanúsított szerelvényen megtalálható a gyártó neve, névleges mérete, „CPVC”, „SCH 80”, valamint a vonatkozó szabványszám, öntött vagy a testre nyomtatva. Ha ezen elemek bármelyike hiányzik, a szerelvény nem vezethető vissza egy hitelesített tételre. A ZHEYI Group (Zheyi Pipeline (Wuhan) Co., Ltd.), egy CPVC/UPVC gyártó két vertikális integrációs gyárral Kínában, és 2007 óta gyártási tapasztalattal rendelkezik, a DIN és ANSI szabványok szerint méretezett CPVC nyomócsöveket komplett csőrendszerekhez vegyületszintű dokumentációval látja el.
Ha a szerelvényeket tanúsított csővel párosítják, ugyanaz a nyomon követhetőség vonatkozik a CPVC nyomócsövek a rendszerben.
Egyedi CPVC csőnyomás élelmiszeripari/autóipari/elektronikai beszállítók számára, Fac A Zheyi Pipeline (Wuhan) Co., Ltd. Kína egyedi CPVC csőnyomás élelmiszeripari/autóipari/elektronikai beszállítók számára, gyári, gyártói... Termék megtekintése → Jelölési ellenőrzőlista: egy ellenőrizhető Schedule 80 CPVC-szerelvényen legalább négy dolog látható - gyártó, méret, "CPVC" és "SCH 80". Az anyag- és vizsgálati tanúsítványok megérkezéséig kezelje a tételt ellenőrizetlenként.
Hogyan tesztelik és értékelik a nyomásértékeket
A Schedule 80 CPVC szerelvény nyomásértékét hosszú távú hidrosztatikus teszteléssel állapítják meg, nem pedig statikus falvastagság-számítással. A gyártók két tesztcsaládot futtatnak. A rövid távú hidrosztatikus felszakítási vizsgálatnál (ASTM D1599) a szerelvény meghibásodásig nyomás alatt van; A tanúsított részek jellemzően a névleges nyomásuk többszörösénél felszakadnak, ami megerősíti az anyag konzisztenciáját és az öntési minőséget. A hosszú távú tartós nyomású tesztelés során (ASTM D1598 vagy ISO 9080) több mintát több ezer órán keresztül különböző feszültségszinteken tartanak, és az eredményeket regressziós elemzéssel vetítik 100 000 órás (11,4 éves) alapon .
Egy CPVC 4120 nyomású vegyület esetében ez a vizsgálat 4000 psi hidrosztatikus tervezési alaphoz vezet 73 °F-on. A szabványos 2.0 biztonsági tényező alkalmazása 2000 psi tervezési feszültséget ad, amely az 1 hüvelykes Schedule 80 szerelvény 850 psi besorolásának alapja.
Tipikus nyomáscsökkentési görbe az 1 hüvelykes Schedule 80 CPVC-hez
A szemléltető értékek az ASTM F439 névleges cső alapján; a tényleges értékek a vegyület- és faltűréstől függenek.
73°F 850 psi
140°F 680 psi
180°F 425 psi
200°F 320 psi
210°F 250 psi
A diagram azt a mintát mutatja, amelyet minden tanúsítási jelentésnek reprodukálnia kell: a besorolás folyamatosan csökken a hőmérséklet emelkedésével, és a veszteség eléri az 50 százalékot 180 °F-on. A teljes számítási módszert a mi CPVC nyomásérték számítási útmutató , és a terepi felhasználásra vonatkozó multiplikatív leértékelési szabályokat a mi hőmérséklet-csökkentési útmutató .
1 hüvelykes Schedule 80 CPVC jóváhagyva 850 psi 73°F-on jellemzően közel van besorolva 425 psi 180°F-on - a megengedett üzemi nyomás 50 százalékos csökkentése, amelyet a tanúsító dokumentumoknak táblázatos, tételspecifikus formában kell feltüntetniük.
Dokumentáció és harmadik fél általi ellenőrzés
Az ipari vásárlónak ellenőrizetlen anyagként kell kezelnie a 80. számú CPVC-szerelvényeket nyomon követhető vizsgálati dokumentáció nélkül. Az alacsony nyomású vízvezetékek elviselik a hiányzó tanúsítványt; a 180°F-os vegyszereket szállító folyamatsor vagy egy félvezető nedves munkapad hurok nem. Kritikus szolgáltatás esetén a telepítés előtt kérje és nyújtsa be a következőket:
- Összetett anyag tanúsítvány, amely tartalmazza a cella osztályát és a tételszámot
- Hidrosztatikus vizsgálati jegyzőkönyv vagy a tételre vonatkozó megfelelőségi tanúsítvány
- Harmadik fél ellenőrzési jelentései (SGS, TUV, BV), ahol a projekt specifikációja független ellenőrzést igényel
- A tétel nyomonkövetési kódja, amely megegyezik a minden kartonon lévő jelöléssel
- Csomagolási lista, amely tartalmazza a szabványt (ASTM F439), a menetrendet (80) és a névleges méreteket
Ezeket a dokumentumokat össze kell egyeztetni, nem csak össze kell gyűjteni. A ZHEYI Group kötegelt szintű dokumentációt bocsát ki UPVC/CPVC rendszereihez, beleértve CPVC tee szerelvények DIN vagy ANSI interfészekre gyártják, így a leszállított rendelésben minden fröccsöntött alkatrész visszavezethető egy összetett tételre és egy tesztrekordra.
Egyedi SCH8O/DIN UPVC/CPVC póló élelmiszeripari/autóipari/elektronikai beszállítók számára A Zheyi Pipeline (Wuhan) Co., Ltd. Kína egyedi SCH8O/DIN UPVC/CPVC póló élelmiszeripari/autóipari/elektronikai beszállítók számára, gyári, gyártói... Termék megtekintése → Nem vitatható dokumentumok a kritikus folyamatsorokhoz: összetett anyag tanúsítvány, hidrosztatikus vizsgálati jelentés és egy tétel nyomonkövetési kódja, amely megfelel a szerelvényeknek.
Hibaüzemmódok, amelyeket a tesztelés elkap
A Schedule 80 CPVC szerelvények tanúsításának meghiúsulása a leggyakoribb okok miatt a falvastagság alatti, a rövid aljzatmélység, a gyenge hegesztési vonalak és a foglalat túlzott oválissága. Minden hibának van aláírási helye és megbízható észlelési módszere, és ugyanazok az ellenőrzési pontok vonatkoznak a gyári vizsgálati jelentésekre és a beérkező áruvizsgálatokra.
Tipikus tanúsítási hibamódok és észlelési módszerek a 80. számú CPVC-szerelvényekhez | Hiba | Ahol megjelenik | Következmény | Észlelési módszer |
| Minimális falvastagság alatt | Illesztő hordó | Feltörés a névleges nyomás alatt | Tolómérő mérés plusz hidrosztatikus felszakítási teszt |
| Rövid aljzatmélység | Hub | Gyenge oldószer-cement kötés | Aljzatmélység mérő |
| A hegesztési vonal gyengesége | Kötött vonalakat a kapu közelében | Szivárgások termikus ciklus alatt | Szemrevételezéses ellenőrzés plusz nyomásciklus |
| Aljzat ovális | Hub száj | Laza illesztés és szivárgás | Dugaszmérő illeszkedési teszt |
A helyszíni igazolhatóság azért fontos, mert az összeszerelő személyzet, nem a gyár ellenőrzi a kötés minőségét. A foglalat mélysége a leghasznosabb méret, amelyet az oldószer-cement összeszerelés előtt ellenőrizni kell, és ez a leglényegesebb a könyököknél, ahol az agy az utolsó kitöltendő forma; ellenőrizze CPVC 90 fokos könyökök beépítés előtt a gyártó rajza alapján.
Egyedi SCH8O/DIN UPVC/CPVC 90°-os könyök Élelmiszeriparhoz/Gépjárműiparhoz/Elektronikus Suphoz A Zheyi Pipeline (Wuhan) Co., Ltd. Kínában egyedi SCH8O/DIN UPVC/CPVC 90°-os könyök élelmiszeripari/autóipari/elektronikai beszállítók számára, gyári... Termék megtekintése → A tanúsítás nem kötegmatrica. Ez egy mérési sorozat, egy vizsgálati módszer és egy nyomon követhető eredmény – és ezeknek az elemeknek mindegyiknek túl kell élnie a gyárból a szántóföldre vezető utat.
Gyakran Ismételt Kérdések
A Schedule 80 CPVC szerelvények ugyanolyan nyomásértékkel rendelkeznek, mint a Schedule 80 CPVC csövek?
Igen, ha mindkettő tanúsított CPVC-vegyületekből készül, a szerelvények nyomása megegyezik a csővel azonos hőmérsékleten. A gyakorlatban az oldószer-cement kötés válik a korlátozó elemmé, ezért a foglalat mélysége és a kikeményedési idő kritikus elfogadási kritériumok.
Mi a maximális üzemi hőmérséklet a tanúsított CPVC szerelvényeknél?
A CPVC-t általában 200 °F-ig (93 °C-ig), míg egyes vegyületeket 99 °C-ig (210 °F-ig) minősítik. A korlátozó tényező a nyomás, nem az olvadás: 200 °F-on a megengedett nyomás a 73 °F-os névleges érték nagyjából 40 százalékára csökken.
Hogyan ellenőrizhetem, hogy egy szerelvény valóban a 80. ütemterv szerinti?
Mérje meg a falvastagságot és a foglalat mélységét, erősítse meg a karosszéria jelöléseit, és illessze őket a tételtanúsítványhoz. 1 hüvelykes szerelvény esetén a falnak legalább 0,179 hüvelykesnek kell lennie; más méretekhez használja az ASTM F439 mérettáblázatot.
Milyen tanúsítványok szükségesek az ivóvíz szolgáltatáshoz?
Az ivóvizes alkalmazásoknál a szerelvényeknek meg kell felelniük az NSF/ANSI 61 egészségügyi hatásokra vonatkozó követelményeinek és adott esetben a helyi vízvezeték-szabályozásnak. Az ipari vásárlóknak is kérniük kell az összetett tanúsítványt, hogy megerősítsék az újrahasznosított anyagok hiányát.
A tanúsító dokumentumok a csőrendszer biztonsági borítékának részét képezik. A nyomástartó edényekkel megegyező gondossággal rögzítse őket.